Audacity 1.1 - en to fr translation catalogue (517 entries)

en:       Tracks: %d
fr:       Pistes: %d

en:   Mix length: %f sec
fr:   Durée du mix : %f sec

en:  (disabled)
fr:  (désactivé)

en:  File...
fr:  Fichier...

en:  Huge!
fr:  Grand!

en: &Analyze
fr: &Analyser

en: &Close
fr: &Fermer

en: &Delete
fr: &Effacer

en: &Edit
fr: &Editer

en: &Export as %s...
fr: &Exporter sous %s...

en: &File
fr: &Fichier

en: &Fit in Window
fr: &Ajuster dans la fenêtre

en: &Generate
fr: &Générer

en: &Help
fr: &Aide

en: &Import Audio...
fr: &Importer Audio...

en: &New
fr: &Nouveau

en: &Open...
fr: &Ouvrir...

en: &Preferences...
fr: &Préférences...

en: &Project
fr: &Projet

en: &Quick Mix
fr: &Mix Rapide

en: &Redo
fr: &Refaire

en: &Remove Track(s)
fr: &Supprimer la(les) piste(s) audio

en: &Save Project
fr: &Enregistrer le projet

en: &Trim
fr: &Réduire

en: &View
fr: &Vue

en: 0-byte offset
fr: 0-octet de décalage

en: 1-byte offset
fr: 1-octet de décalage

en: 32-bit floating point
fr: 32-bits virgule flottante

en: 64-bit floating point
fr: 64-bit virgule flottante

en: A New Digital Audio Editor
fr: Un Nouvel Editeur Audio Numérique

en: About Audacity
fr: A propos d'Audacity

en: About Audacity...
fr: A propos d'Audacity...

en: Add
fr: Ajouter

en: Adjusted envelope.
fr: Ajusté envelope

en: Algorithms, MIDI & Audio I/O programming
fr: Algorythmes, programmation des I/O Midi & Audio

en: Align
fr: Aligner

en: Align End with Cursor
fr: Aligner la fin avec le curseur

en: Align End with Selection End
fr: Aligner la fin avec la fin de la sélection

en: Align End with Selection Start
fr: Aligner la fin avec le début de la sélection

en: Align Group End with Cursor
fr: Aligner la fin du groupe avec le curseur

en: Align Group End with Selection End
fr: Aligner la fin du groupe avec la fin de la sélection

en: Align Group End with Selection Start
fr: Aligner la fin du groupe avec la fin de la sélection

en: Align Group with Cursor
fr: Aligner le groupe avec le curseur

en: Align Group with Selection End
fr: Aligner le groupe avec la fin de la sélection

en: Align Group with Selection Start
fr: Aligner le groupe avec le début de la sélection

en: Align Tracks &Together
fr: Aligner les pistes entre elles

en: Align Tracks Together
fr: Aligner les pistes entre elles

en: Align with &Cursor
fr: Aligner avec le curseur

en: Align with &Zero
fr: Aligner avec le zéro

en: Align with Cursor
fr: Aligner avec le curseur

en: Align with Selection &End
fr: Aligner avec la fin de la sélection

en: Align with Selection &Start
fr: Aligner avec le début de la sélection

en: Align with Selection End
fr: Aligner avec la fin de la sélection

en: Align with Selection Start
fr: Aligner avec le début de la sélection

en: Align with Zero
fr: Aligner avec le zéro

en: Align...
fr: Amplification...

en: Aligned end with sel0
fr: Aligné la fin avec sel0

en: Aligned end with sel1
fr: Aligné la fin avec sel1

en: Aligned group end with sel0
fr: Aligné la fin du groupe avec sel0

en: Aligned group with sel0
fr: Aligné la fin du groupe avec sel0

en: Aligned group with sel1
fr: Aligné le groupe avec sel1

en: Aligned tracks
fr: Aligné pistes

en: Aligned with sel0
fr: Aligné avec sel0

en: Aligned with sel1
fr: Aligné avec sel1

en: Aligned with zero
fr: Aligné avec le zèro

en: All files (*.*)|*.*
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files (*.*)|*.*|Audacity projects (*.aup)|*.aup|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|IRCAM files (*.snd)|*.snd|MP3 files (*.mp3)|*.mp3
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*|Projets Audacity (*.aup)|*.aup|Fichiers WAV (*.wav)|*.wav|Fichiers AIFF (*.aif)|*.aif|Fichiers AU (*.au)|*.au|IFichiers RCAM (*.snd)|*.snd|Fichiers MP3 (*.mp3)|*.mp3

en: All files (*.*)|*.*|MIDI files (*.mid)|*.mid|Allegro files (*.gro)|*.gro
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*|Fichiers MIDI (*.mid)|*.mid|Fichiers Allegro (*.gro)|*.gro

en: All files (*.*)|*.*|WAV files (*.wav)|*.wav|AIFF files (*.aif)|*.aif|AU files (*.au)|*.au|IRCAM files (*.snd)|*.snd|MP3 files (*.mp3)|*.mp3|Ogg Vorbis files (*.ogg)|*.ogg
fr: Tous les fichiers (*.*)|*.*|Fichiers WAV (*.wav)|*.wav|Fichiers AIFF (*.aif)|*.aif|Fichiers AU (*.au)|*.au|IFichiers RCAM (*.snd)|*.snd|Fichiers MP3 (*.mp3)|*.mp3|Fichiers Ogg Vorbis (*.ogg)|*.ogg

en: Amplification Settings
fr: Réglages d'amplification

en: Amplify
fr: Amplification

en: Amplify by Dominic Mazzoni
fr: Amplification par Dominic Mazzoni

en: Amplify...
fr: Amplification...

en: Amplifying
fr: Amplification en cours

en: Applied effect: %s
fr: Effet Appliqué: %s

en: Applied effect: %s %.1f dB
fr: Effet Appliqué: %s %.1f dB

en: Applied effect: Generate Silence
fr: Effet appliqué: Générer Silence

en: Applied effect: Generate White Noise
fr: Effet appliqué: Générer Bruit Blanc

en: Appling Nyquist Effect...
fr: Application de l'effet Nyquist...

en: Applying Phaser
fr: Application du Phaser

en: Applying Wahwah
fr: Application du Wahwah

en: Aqua Graphics (MacOS)
fr: Graphiques Aqua (MacOS)

en: Artist:
fr: Artiste:

en: Assign Defaults
fr: Assigner par défaut

en: At 44100 Hz, 16-bits per sample, the estimated number of
    simultaneous tracks that could be played at once: %.1f
fr: A 44100Hz, 16-bits, le nombre estimé de pistes
    qui peuvent être lues ensemble est de: %.1f

en: Audacious!
fr: Audacieux!!

en: Audacity Control Toolbar
fr: Barre d'outil de contrôle Audacity

en: Audacity First Run
fr: Audacity Première Fois

en: Audacity Preferences
fr: Préférences d'Audacity

en: Audacity could not find a place to store temporary files.
    Please enter an appropriate directory in the preferences dialog.
fr: Audacity ne peut pas trouver de place pour stocker les fichiers temporaires.
    Veuillez enter un répertoire approprié dans le dialogue des préférences.

en: Audacity did not recognize the type of this file.
    If it is uncompressed, try importing it using "Import Raw"
fr: Audacity n'a pas reconnu ce type de fichier.
    S'il est non compressé, essayez de l'importer en utilisant "Importer Raw"

en: Audacity does not export MP3 files directly, but instead uses the 
    freely available LAME library to handle MP3 file encoding.  You must 
    obtain libmp3lame.so separately, either by downloading it or building 
    it from the sources, and then locate the file for Audacity.  You only 
    need to do this once.
    
    Would you like to locate libmp3lame.so now?
fr: Audacity n'exporte pas directement les fichiers MP3, mais utilise à la place
    la librairie LAME gratuite pour prendre en charge l'encodage des fichiers MP3.

en: Audacity is a free program being written by a team of developers using Sourceforge, an online service for open-source projects.  It is based on the wxWindows toolkit and is available for Windows, MacOS 9 and X, Linux, and other Unix-like systems.
fr: Audacity est un programme gratuit qui a été écrit par une équipe de développeurs utilisant Sourceforge, un service en ligne pour les projets open-source. Il est basé sur le kit de développement wxWindows et est disponible pour Windows, MacOS9 et X, Linux, et d'autres systêmes basés sur UNIX.

en: Audacity is now going to exit.  Please launch Audacity again to use the new temporary directory.
fr: Audacity va maintenant quitter, Veuillez relancer Audacity pour utiliser le nouveau répertoire temporaire.

en: Audacity projects (*.aup)|*.aup
fr: Projets Audacity (*.aup)|*.aup

en: Audio Track
fr: Piste Audio

en: Author:
fr: Auteur :

en: Automatic Volume Control
fr: Contrôle du volume automatique

en: Automatic Volume Control by Vincent A. Busam
fr: Contrôle du Volume Automatique by Vincent A. Busam

en: Automatic Volume Control...
fr: Contrôle du Volume automatique...

en: Autoscroll while playing
fr: Défilement de la piste pendant la lecture

en: BassBoost
fr: Amplification des basses

en: BassBoost by Nasca Octavian Paul
fr: Amplification des basses par Nasca Octavian Paul

en: BassBoost...
fr: Amplification des basses...

en: Benchmark
fr: Test de performance

en: Bit Rate:
fr: Débit:

en: Block size should be in the range 1 - 1024 KB.
fr: La taille des blocs doit être comprise entre 1 - 1024 Ko

en: Boost (dB):
fr: Amplification (dB):

en: Boosting Bass Frequencies
fr: Amplification des basses fréquences

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cannot export audio in this format.
fr: Impossible d'exporter l'audio dans ce format.

en: Cannot export audio to %s
fr: Impossible d'exporter l'audio vers %s

en: Change track name to:
fr: Changer le nom de la piste :

en: Changed '%s' to %d Hz
fr: Changé '%s'en %d Hz

en: Changed '%s' to %s
fr: Changé '%s' en %s

en: Changes to temporary directory will not take effect until Audacity is restarted
fr: Les changements de dossier temporaire ne prendront effet qu'après avoir redémarré Audacity

en: Changing volume
fr: Changement de volume

en: Choose Language for Audacity to use:
fr: Choisir la langue qu'Audacity utilisera:

en: Choose a location to place the temporary directory
fr: Choisissez un emplacement pour placer le répertoire temporaire

en: Choose...
fr: Choisir...

en: Cleaning up temporary files...
fr: Nettoyage des fichiers temporaires...

en: Clear
fr: Effacer

en: Click and drag to adjust relative size of stereo tracks.
fr: Cliquer-glisser pour ajuster la taille relative des pistes stéréo

en: Click and drag to edit the amplitude envelope
fr: Cliquer-glisser pour éditer l'amplitude de l'envelope

en: Click and drag to edit the samples
fr: Cliquer-glisser pour éditer les échantillons

en: Click and drag to move a track in time
fr: Cliquer-glisser pour déplacer une piste dans le temps

en: Click and drag to move right selection boundary.
fr: Cliquer-glisser pour

en: Click and drag to resize the track.
fr: Cliquer-glisser pour redimensionner la piste

en: Click and drag to select audio
fr: Cliquer-glisser pour sélectionner audio

en: Click to Zoom In, Shift-Click to Zoom Out
fr: Clic pour Zoom avant, Shift-Clic pour Zoom arrière

en: Close
fr: Fermer

en: Command-line exporting is only supported on UNIX
fr: L'exportation de lignes de commandes est supporté seulement sous UNIX

en: Command-line options supported:
      -help (this message)
      -test (run self diagnostics)
      -blocksize ### (set max disk block size in bytes)
    
    In addition, specify the name of an audio file or Audacity project
    to open it.
fr: Les options actives de la ligne de commande :
      -help (ce message)
      -test (lance des diagnostiques)
      -blocksize ### (régle la taille max pour un bloc du disque en octets)
    
    En plus, donner le nom d'un fichier audio ou d'un projet Audacity
    pour l'ouvrir.

en: Commands
fr: Commandes

en: Comments:
fr: Commentaires:

en: Compressing
fr: Compression

en: Compressor
fr: Compresseur

en: Copy
fr: Copier

en: Could not open MP3 encoding library!
fr: Impossible d'ouvrir la librairie d'encodage MP3 !

en: Could not open file:
fr: Impossible d'ouvrir le fichier :

en: Could not save project.  Perhaps %s is not writeable,
    or the disk is full.
fr: Impossible de sauver le projet. %s est peut-être protégé en écriture, 
    ou le disque est plein

en: Couldn't open the Audacity Help file.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier d'aide Audacity.

en: Couldn't write to file:
fr: Impossible d'enregistrer le fichier :

en: Created new audio track
fr: Nouvelle piste audio créée

en: Created new project
fr: Nouveau Projet créé

en: Creating Noise Profile
fr: Création d'un profil du bruit

en: Credits
fr: Crédits

en: Cuberoot Autocorrelation
fr: Autocorrelation cuberoot

en: Cursor or Selection Restore
fr: Restaurer curseur ou sélection

en: Cursor or Selection Save
fr: Sauver curseur ou sélection

en: Cursor to Selection End
fr: Curseur à la fin de la sélection

en: Cursor to Selection Start
fr: Curseur au début de la sélection

en: Cursor to Track End
fr: Curseur en fin de piste

en: Cursor to Track Start
fr: Curseur en début de piste

en: Cursor: %i:%09.6f min:sec   %s
fr: Curseur: %i:%09.6f min:sec   %s

en: Cursor: %lf sec   %s
fr: Curseur: %lf sec   %s

en: Cut
fr: Couper

en: Cut (%d, %d) failed.
fr: Couper (%d, %d) a échoué.

en: Cut to the clipboard
fr: Couper vers le presse-papier

en: Cut: %d - %d
fr: Couper : %d - %d

en: D&uplicate
fr: Dupliquer

en: Default Sample Format:
fr: Format d'échantillonage par défaut:

en: Default Sample Rate:
fr: Fréquence d'échantillonnage par défaut:

en: Delay time (seconds):
fr: Durée du délai (seconds):

en: Delete
fr: Effacer

en: Deleted %.2f seconds at t=%.2f
fr: Effacé %.2f secondes à %.2f

en: Depth (%):
fr: Profondeur (%) :

en: Depth:
fr: Profondeur :

en: Device:
fr: Périphérique:

en: Directories
fr: Répertoires

en: Directory %s does not exist. Create it?
fr: Le répertoire %s n'existe pas, le créer ?

en: Directory %s is not writable
fr: Il n'est pas possible d'écrire dans le répertoire %s

en: Discard
fr: Abandonner

en: Discard undo data
fr: Effacer les données d'anulation

en: Disk # blocks:
fr: Disque # blocs :

en: Disk Block Size (KB):
fr: Taille des blocs du disque (kb):

en: Dock Control Toolbar
fr: Attacher la barre d'outils de contrôle

en: Dock Edit Toolbar
fr: Attacher la barre d'édition

en: Documentation Writer
fr: Auteur de la documentation

en: Doing correctness check...
fr: Le test d'exactitude est en cours...

en: Don't allow clipping
fr: Ne pas laisser saturer

en: Down Octave
fr: Octave inférieure

en: Drag the label vertically to change the order of the tracks.
fr: Tirer cette piste vers le haut ou le bas pour changer l'ordre des pistes.

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicated
fr: Dupliqué

en: E&xit
fr: Quitter

en: Edit ID3 Tags
fr: Editer les Tags ID3

en: Edit ID3 Tags (for MP3 exporting)
fr: Editer les Tags ID3 (pour l'exportation MP3)

en: Edit ID3 Tags...
fr: Editer les Tags ID3...

en: Edit the ID3 tags for the MP3 file
fr: Editer les Tags ID3 pour le fichier MP3

en: Edit the original in place
fr: Modifier l'original

en: Effec&t
fr: E&ffet

en: Effects programmer
fr: Programmation des effets

en: Enable Edit Toolbar
fr: Activer la barre d'édition

en: Enabled
fr: Activé

en: Encoding:
fr: Encodage :

en: Enhanced Autocorrelation
fr: Autocorrélation Avancée

en: Enter Nyquist Command:
fr: Entrez une commande Nyquist:

en: Enter a rate in Hz (samples per second):
fr: Entrez un taux en Hz (échantillons par seconde):

en: Enter a sample rate in Hz (per second) between 1 and 100000:
fr: Entrez un taux d'échantillonnage en Hz (par seconde) entre 1 et 100000 :

en: Envelope Tool
fr: Outil d'enveloppe

en: Error
fr: Erreur

en: Error (file may not have been written): %s
fr: Erreur (le fichier peut ne pas avoir été écrit): %s

en: Error opening audio device.
    (Change the device in the Preferences dialog.)
fr: Erreur à l'ouverture du périphérique audio.
    (Changez de périphérique dans la boite de dialogue Préférences.)

en: Errors in %d/%d blocks
fr: Erreurs dans %d/%d des blocs

en: Exit
fr: Quitter

en: Expected len %d, track len %d.
fr: Longueur attendue %d, longueur de la piste %d.

en: Export
fr: Exporter

en: Export &Labels...
fr: Exporter sous...

en: Export As
fr: Exporter sous

en: Export As (lossy)
fr: Exporter sous...

en: Export Benchmark Data As:
fr: Exporter les données du test de performance sous:

en: Export MP3
fr: Exporter le MP3

en: Export Selection As
fr: Exporter la sélection sous

en: Export Selection as %s...
fr: Exporter la sélection en %s...

en: Export Spectral Data As:
fr: Exporter les données spectrale sous:

en: Export as %s...
fr: Exporter sous %s...

en: Export...
fr: Exporter...

en: Exporting the entire project as Ogg Vorbis
fr: Exportation du projet entier en Ogg Vorbis

en: Exporting the entire project as a %s file
fr: Exporter le projet entier comme un fichier %s

en: Exporting the entire project as an mp3
fr: Exporter le projet entier comme un fichier MP3

en: Exporting the selected audio as Ogg Vorbis
fr: Exportation de la sélection audio en Ogg Vorbis

en: Exporting the selected audio as a %s file
fr: Exportation de la sélection audio en fichier %s

en: Exporting the selected audio as an mp3
fr: Exportation de la sélection audio en mp3

en: FFT Filter
fr: Filtre FFT

en: FFT Filter by Dominic Mazzoni
fr: Filtre FFT par Dominic Mazzoni

en: FFT Filter...
fr: Filtre FFT...

en: FFT Size
fr: Taille FFT

en: Fade In
fr: Fondre en fermeture

en: Fade Out
fr: Fondre en fermeture

en: Fading In
fr: Fondu à l'ouverture

en: Fading Out
fr: Fondu en fermeture

en: File Format
fr: Format de fichier

en: File Formats
fr: Formats de fichier

en: File not large enough to analyze.
fr: Fichier pas assez grand pour l'analyse.

en: Find Library
fr: Chercher la librairie

en: Fit entire project in window
fr: Afficher le projet entier dans la fenêtre

en: Fit in Window
fr: Afficher dans la fenêtre

en: Fit selection in window
fr: Afficher la sélection dans la fenêtre

en: Float Control Toolbar
fr: Barre d'édition flottante

en: Float Edit Toolbar
fr: Barre d'édition flottante

en: Format:
fr: Format :

en: Free Space:
fr: Espace libre :

en: Frequency (Hz)	Level (dB)
fr: Frequence (Hz)	Niveau (dB)

en: Frequency (Hz):
fr: Frequence (Hz):

en: Frequency / Hz
fr: Frequence / Hz

en: Frequency Analysis
fr: Analyse de fréquence

en: Generate Tone
fr: Générer Son

en: Generating Silence
fr: Générer Silence

en: Generating Tone
fr: Géneration d'un Son

en: Generating White Noise
fr: Génére Bruit Blanc

en: Get Noise Profile
fr: Prendre le Profil du bruit

en: Grayscale
fr: Niveaux de gris

en: HTML Help Books (*.htb)|*.htb
fr: Livres d'Aide HTML (*.htb)|*.htb

en: History
fr: Historique

en: ID3 tag exporting disabled
fr: Exportation de tag ID3 désactivée

en: ID3 tag exporting enabled
fr: Exportation de tag ID3 activée

en: ID3v1 (more compatible)
fr: ID3v1 (plus compatible)

en: ID3v2 (more flexible)
fr: ID3v2 (plus flexible)

en: Import
fr: Importer

en: Import &MIDI...
fr: Importer midi

en: Import Audio
fr: Importer audio

en: Import MIDI
fr: Importer MIDI

en: Import Raw &Data...
fr: Importer données Raw

en: Import Raw Data
fr: Importer données Raw

en: Imported '%s'
fr: Importé '%s'

en: Imported MIDI from '%s'
fr: Importé midi de '%s'

en: Imported raw audio from '%s'
fr: Importer fichier audio Raw depuis '%s'

en: Importing
fr: Importation en cours

en: Importing %s file...
fr: Importation du fichier %s ...

en: Internal logic fault
fr: Erreur de logique interne

en: Invalid rate.
fr: Taux invalide.

en: Invert
fr: Inverser

en: Inverting
fr: Inversion

en: Keyboard
fr: Clavier

en: Keys
fr: Touches

en: Kurzweil sampler file
fr: Fichier échantillon Kurzweil

en: LADSPA plug-in suppport disabled
fr: Support du plug-in LADSPA désactivé

en: LADSPA plug-in suppport enabled
fr: Support du plug-in LADSPA activé

en: LFO Frequency (Hz):
fr: Frequence LFO (Hz):

en: Label Track
fr: Piste de note

en: Ladspa Effect Settings
fr: Réglages de l'effet LADSPA

en: Lag (seconds)	Frequency (Hz)	Level
fr: Décalage (secondes)	Frequence (Hz)	Niveau

en: Language:
fr: Langage :

en: Left Channel
fr: Canal gauche

en: Left,
fr: Gauche,

en: Left-Click to Zoom In, Right-Click to Zoom Out
fr: Clic pour Zoom avant, clic-droit pour Zomm arrière

en: Left=Zoom In, Right=Zoom Out, Middle=Normal
fr: Gauche=Zoom avant, Droit=Zoom arrière, Milieu=Normal

en: Less
fr: Moins

en: Levels to discard:
fr: Niveaux à supprimer

en: Linear frequency
fr: Fréquence Linéaire

en: Location:
fr: Emplacement :

en: MP3 Export Setup
fr: Initialisation de l'exportation MP3

en: MP3 Library Version:
fr: Version de la librairie MP3 :

en: MP3 exporting plugin not found
fr: Plugin d'exportation MP3 non trouvé

en: MP3 importing disabled
fr: Importation MP3 désactivée

en: MP3 importing enabled
fr: Importation MP3 activée

en: Made '%s' a stereo track
fr: Transformer  '%s' en piste stéréo

en: Main Logo
fr: Logo Principal

en: Make Stereo Track
fr: Transformer en piste stéréo

en: Make a copy of the file to edit
fr: Faire une copie du fichier à éditer

en: Master Gain Control
fr: Contrôle du niveau Master

en: Max number of tracks to mix in real time: %f
fr: Nombre maximal de piste pour mixer en temps réel: %f

en: Maximum Frequency (Hz):
fr: Frequence Maximum (Hz):

en: Maximum frequency must be in the range 100 Hz - 100,000 Hz
fr: La fréquence maximum doit se situer entre 100 Hz - 100,000 Hz

en: Media read error
fr: Erreur de lecture du média

en: Mix Output
fr: Sortie Mix

en: Mixing tracks
fr: Mixage des pistes

en: More
fr: Plus

en: Move Track Down
fr: Bouger la piste vers le bas

en: Move Track Up
fr: Bouger la piste vers le haut

en: Moved '%s' %s
fr: Déplacé '%s' %s

en: Moved Sample
fr: Echantillon déplacé

en: Name...
fr: Nom...

en: New
fr: Nouveau

en: New &Audio Track
fr: Nouvelle piste audio

en: New &Label Track
fr: Piste de note

en: New Audio Track
fr: Nouvelle piste audio

en: New Label Track
fr: Piste de note

en: New Peak Amplitude (dB):
fr: Nouvelle Amplitude de Crête (dB):

en: New Temporary Directory
fr: Nouveau Répertoire Temporaire

en: New Value
fr: Nouvelle Valeur

en: No tracks are selected!
    Choose Export... to export all tracks.
fr: Aucune piste n'est sélectionnée!
    Choisissez Exporter... pour exporter toutes les pistes

en: Noise Removal
fr: Elimination du bruit

en: Noise Removal by Dominic Mazzoni
fr: Elimination du bruit par Dominic Mazzoni

en: Noise Removal...
fr: Elimination du bruit...

en: None
fr: Aucun

en: Not SPECIFIED YET!
fr: PAS ENCORE SPECIFIE !

en: Not a valid or supported MP3 encoding library!
fr: La librairie d'encodage MP3 n'est pas valide ou pas supportée!

en: Not an Ogg Vorbis file
fr: N'est pas un fichier Ogg Vorbis

en: Not enough data selected.
fr: Pas assez de données sélectionnées

en: Note Track
fr: Piste de note

en: Nothing selected.
fr: Rien n'est sélectionné

en: Nothing to redo
fr: Rien a refaire

en: Nothing to undo
fr: Rien a annuler

en: Number of Edits :
fr: Nombre de Modifications :

en: Number of edits should be in the range 1 - 10000.
fr: La taille des données de test doit être comprise entre 1 et 2000 Mo.

en: OGG Export Setup
fr: Réglage de l'exportation OGG

en: OGG Quality:
fr: Qualité OGG:

en: Ogg Vorbis importing disabled
fr: Importantion Ogg Vorbis désactivée

en: Ogg Vorbis importing enabled
fr: Importation Ogg Vorbis activée

en: Ogg Vorbis support is not included in this build of Audacity
fr: Le suppord d'Ogg Vorbis n'est pas inclus dans cette version d'Audacity

en: Online Help
fr: Aide en ligne

en: Online Help Index
fr: Index de l'Aide en ligne

en: Online Help Index...
fr: Index de l'Aide en ligne...

en: Online Help...
fr: Aide en ligne...

en: Open
fr: Ouvrir

en: Original Value
fr: Valeur originale

en: Other contributors:
fr: Autres contributeurs:

en: Other...
fr: Autre...

en: Passed correctness check!
fr: Test d'exactitude passé!

en: Paste
fr: Coller

en: Paste: %d
fr: Coller : %d

en: Pasted from the clipboard
fr: Collé depuis le presse-papier

en: Performing %d edits...
fr: %d modifications en cours...

en: Performing Echo
fr: Echo en cours

en: Performing FFT Filter
fr: Filtre FFT en cours

en: Performing Ladspa Effect: %s
fr: Effet Ladspa  en cours : %s

en: Phaser by Nasca Octavian Paul
fr: Phaser par Nasca Octavian Paul

en: Pitch (EAC)
fr: Ton (EAC)

en: Play
fr: Lecture

en: Play other tracks while recording new one
fr: Lire les autres pistes pendant l'enregistrement d'une nouvelle

en: Playback Device
fr: Périphérique de lecture

en: Please enter a positive number for the decay factor:
fr: Veuillez entrer un nombre positif pour le facteur de déclin :

en: Please enter a positive number for the delay time:
fr: Veuillez entrer un nombre positif pour le temps de délai:

en: Preferences
fr: Préférences

en: Preparing...
fr: Préparation...

en: Primary developer
fr: Développeur principal

en: Program build date:
fr: Date de création du programme:

en: Programmer
fr: Programmeur

en: Progress
fr: Progression

en: Project leader and primary programmer
fr: Chef de projet et principal programmeur

en: Project rate:
fr: Projet à:

en: Quality
fr: Qualité

en: Quick Mix
fr: Mix Rapide

en: Quick mix
fr: Mix rapide

en: Raw PCM data
fr: Données Raw PCM

en: Reading data again...
fr: Relecture des données...

en: Record
fr: Enregistrer

en: Record in Stereo
fr: Enregistrer en Stéréo

en: Recording Device
fr: Périphérique d'enregistrement

en: Rectangular
fr: Rectangulaire

en: Redo
fr: Refaire

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove Noise
fr: Supprimer le bruit

en: Remove Track(s)
fr: Supprimer la(les) piste(s) audio

en: Removed audio track(s)
fr: Piste(s) audio supprimée(s)

en: Removed track '%s.'
fr: Supprimé '%s' piste(s) audio

en: Removing Noise
fr: Suppression du bruit

en: Renamed '%s' to '%s'
fr: Rennomé '%s' to '%s'

en: Resonance:
fr: Résonance:

en: Restore Defaults
fr: Par défaut

en: Reverse
fr: Inverser sens

en: Reversing
fr: Inversion

en: Right Channel
fr: Canal droit

en: Right,
fr: Droit,

en: Run
fr: Lancer

en: Run Benchmark
fr: Lancer Test de performance

en: Run Benchmark...
fr: Lancer Test de performance...

en: Save
fr: Sauver

en: Save %s File As:
fr: Enregistrer le fichier %s sous :

en: Save Project
fr: Enregistrer le projet

en: Save Project &As...
fr: Enregistrer le projet sous...

en: Save Project As
fr: Enregistrer le projet sous

en: Save Project As:
fr: Enregistrer le projet sous :

en: Save changes before closing?
fr: Enregistrer les changements avant de quitter ?

en: Save changes?
fr: Enregistrer les changements ?

en: Saved %s
fr: Sauvé %s

en: Sawtooth
fr: Dents de scie

en: Search Online Help
fr: Chercher dans l'aide en ligne

en: Search Online Help...
fr: Chercher dans l'aide en ligne...

en: Search for?
fr: Que rechercher ?

en: Search help for keyword
fr: Chercher de l'aide par mot-clé

en: Select All
fr: Tout Sélectionner

en: Select a MIDI file...
fr: Choisir un fichier MIDI...

en: Select a few seconds of just noise
    so Audacity knows what to filter out, then
    click Get Noise Profile:
fr: Choisissez quelques secondes de bruit seul
    pour que Audacity sache ce qu'il doit enlever, ensuite
    cliquez sur Profil du bruit :

en: Select a text file containing labels...
fr: Choisissez un fichier texte contenant les étiquettes...

en: Select all of the audio you want filtered,
    choose how much noise you want filtered out,
    and then click Remove Noise.
fr: Sélectionnez tout l'audio que vous voulez filtrer,
    choissisez combien de bruit vous voulez enlever,
    et alors cliquez sur Supprimer le bruit.

en: Select an audio file...
fr: Choisir un fichier audio...

en: Select any uncompressed audio file...
fr: Choisir un fichier audio non compressé...

en: Selection Tool
fr: Outil de sélection

en: Set Rate
fr: Etablir Taux

en: Set Sample Format
fr: Format de fichier

en: Set Selection Format
fr: Format de fichier

en: Show detailed info about each block file
fr: Montrer les info détaillées pour chaque bloc de fichier

en: Show detailed info about each editing operation
fr: Montrer les info détaillées pour chaque opération d'édition

en: Silence selection
fr: Rendre la sélection silencieuse

en: Silenced selected tracks for %.2f seconds at %.2f
fr: Les pistes sélectionnées rendues silencieuses pour %.2f secondes à %.2f

en: Sine
fr: Sinusoidale

en: Size
fr: Taille

en: Slid track '%s' %s %.02f seconds
fr: Décalage de la piste '%s' %s %.02f secondes

en: Some of your preferences were from an earlier version of Audacity and have been reset.
fr: Certaines de vos préférences provenaient d'une version antérieur d'Audacity et on été effacées.

en: Sorry, Ladspa Effects cannot be performed on stereo tracks where the individual channels of the track do not match.
fr: Désolé, l'effet Ladspa ne peut être réalisé sur des pistes stéréo où les canaux individuels de la piste ne correspondent pas.

en: Sorry, pathnames longer than 256 characters not supported.
fr: Désolé, les nom de plus de 256 characters ne sont pas supportés.

en: Special thanks:
fr: Remerciements particuliers:

en: Spectrograms
fr: Spectrogrammes

en: Spectrum
fr: Spectre

en: Split
fr: Séparer

en: Split Stereo Track
fr: Séparer piste Stéréo

en: Split stereo track '%s'
fr: Séparer piste stéréo '%s'

en: Stages:
fr: Phases :

en: Standard Autocorrelation
fr: Autocorrélation standard

en: Step 1
fr: Etape 1

en: Step 2
fr: Etape 2

en: Stereo,
fr: Stéréo,

en: TEST FAILED!!!
fr: LE TEST A ECHOUE !!!

en: Temp. Directory
fr: Répertoire Temporaire

en: Test data size should be in the range 1 - 2000 MB.
fr: La taille des données de test doit être comprise entre 1 et 2000 Mo.

en: Text files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
fr: Fichiers texte (*.txt)|*.txt|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: That project is already open in another window.
fr: Ce projet est déjà ouvert dans une autre fenêtre.

en: The maximum frequency must be an integer
fr: La fréquence maximum doit être une intégrale

en: There are no label tracks to export.
fr: Il n'y a pas de piste d'étiquette à exporter

en: There were %d buffer underruns, data was lost.
fr: Il y a eu %d dépassement(s) de buffer, des données ont été perdues.

en: There were %d possibly repeated frames, last near %lf seconds.
fr: Il y a eu %d répétition de données possible, la dernière près de %lf secondes.

en: This is a beta version of the program.  It may contain bugs and unfinished features.  We depend on your feedback, so please visit our website and give us your bug reports and feature requests.
fr: Ce programme est encore en bêta test ! Beaucoup de gens le trouvent très utile et suffisamment stable pour une utilisation quotidienne, mais il n'est pas fini et n'est fourni avec aucune garantie ! Nous avons besoin de vos remarques, SVP visitez notre site web et donnez-nous vos relevés de bugs et vos demandes d'améliorations.

en: This project was saved by a different version of Audacity and is no longer supported.
fr: Ce projet à été enregistré avec une version différente d'Audacity et n'est plus supporté.

en: This version of Audacity was not compiled with %s support.
fr: Cette version d'Audacity n'a pas été compilée avec le support %s.

en: Time Shift Tool
fr: Expansion temporelle

en: Time to check all data (2): %ld ms
fr: Durée pour vérifier toutes les données (2): %ld ms

en: Time to check all data: %ld ms
fr: Durée pour vérifier toutes les données : %ld ms

en: Time to perform %d edits: %ld ms
fr: Durée pour effectuer %d modifications : %ld ms

en: Title:
fr: Titre:

en: Tone Generator
fr: Générateur de sons

en: Too much audio was selected.  Only the first %.1f seconds of audio will be analyzed.
fr: Trop d'audio a été sélectionné. Seules les premières %.1f secondes d'audio seront analyzées.

en: Track # blocks: %d
fr: Piste # blocs : %d

en: Track Name
fr: Nom de la piste

en: Track Number:
fr: Numéro de piste:

en: Trial %d
fr: Essai %d

en: Trim
fr: Réduire

en: Unable to determine
fr: Impossible à déterminer

en: Unable to open target file for writing
fr: Impossible d'ouvrir le fichier cible en écriture

en: Uncompressed Export Format
fr: Format d'exportation non compressé

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo History
fr: Historique des annulations

en: Undo Levels Available (lots and lots)
fr: Niveaux d'annulations disponibles (beaucoup)

en: Undo Levels Available: %d
fr: Niveaux d'annulations disponibles : %d

en: Unknown Subtype
fr: Sous type inconnu

en: Unknown command line option: %s
fr: Commande en ligne inconnue : %s

en: Unknown header
fr: Entête inconnu

en: Up Octave
fr: Octave supérieure

en: Update spectrogram while playing
fr: Actualiser le spectrogramme pendant la lecture

en: Use OGG instead of MP3
fr: Utiliser Ogg au lieu de MP3

en: Using %d blocks of %d samples each, for a total of %.1f MB.
fr: Utiliser %d blocs de %d échantillons chacun, pour un total de  %.1f Mo.

en: Using block size of %ld
fr: Utiliser une taille de bloc de %ld

en: Validation error
fr: Erreur de validation

en: Value must be from %d to %d.
fr: La valeur doit être comprise entre % et %d.

en: Values in columns must be in ascending order.
fr: Les valeurs dans les colonnes doivent être dans l'ordre ascendant

en: Vorbis version mismatch
fr: Mauvaise version de Vorbis

en: Wah Frequency Offset (%):
fr: Frequence (Hz):

en: Wahwah by Nasca Octavian Paul
fr: Wahwah par Nasca Octavian Paul

en: Warning: there is very little free disk space left on this volume. Please select another temporary directory in your preferences.
fr: Attention: il reste très peu d'espace libre sur ce volume. Veuillez sélectionner un autre répertoire temporaire dans vos préférences.

en: Waveform
fr: Forme d'onde

en: Waveform (dB)
fr: Forme d'onde (dB)

en: Waveform:
fr: Forme d'onde:

en: When importing uncompressed audio files
fr: En important des fichiers audio non compressés

en: Where is %s?
fr: Où est  %s?

en: Where is audacity-help.htb?
fr: Où se trouve audacity-help.htb?

en: White Noise
fr: Bruit Blanc

en: Yamaha TX16 sampler file
fr: Fichier échantilloneur Yamaha TX16

en: Year:
fr: Année:

en: You must select a track first.
fr: Vous devez sélectionner une piste d'abord

en: Your tracks will be mixed down to a single mono channel in the exported file.
fr: Vos pistes seront mixées sur 1 canal mono dans le fichier exporté

en: Your tracks will be mixed down to two stereo channels in the exported file.
fr: Vos pistes seront mixées sur 2 canaux stéréos dans le fichier exporté

en: Zoom &In
fr: Zoom avant

en: Zoom &Normal
fr: Zoom normal

en: Zoom &Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom Normal
fr: Zoom normal

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom Tool
fr: Outil Zoom

en: Zoom to &Selection
fr: Zoomer  vers la sélection

en: Zoom to Selection
fr: Zoomer vers la sélection

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: signed
fr: signé

en: stereo
fr: stéréo

en: unsigned
fr: non signé
